Tablica multimedialna czy monitor interaktywny – co wybrać?

Szkoła językowa monitor interaktywny

Monitor interaktywny czy tablica multimedialna – co lepsze? Wiele szkół podczas wyboru sprzętu multimedialnego dla swoich placówek w pewnym momencie staje przed dylematem, jaki sprzęt wybrać.

 

W tym wpisie znajduje się krótka charakterystyka obu urządzeń. Na które rozwiązanie decyduje się szkoła  zwykle zależy od wielu czynników. Bardzo często głównym z nich jest budżet.

 

Tablica multimedialna

 

Tablica czy monitor

 

Zestawy interaktywne, jakimi są tablice multimedialne wraz z projektorami rzucającym na nie obraz z komputera są rozwiązaniami najtańszymi i ze względu na wieloletnią dostępność na rynku – najpopularniejszymi. Główną przewagą tablic interaktywnych nad monitorami jest fakt, że zwykle występują w większych wymiarach i niższej cenie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w salach przeznaczonych na większą ilość osób.

Tablica interaktywna ma także swoje wady, o których należy pamiętać. Przede wszystkim obraz rzucany jest na powierzchnię ekranu przy pomocy projektora, przez co nie jest możliwe uzyskanie tak wysokiej rozdzielczości, a co za tym idzie – tak dobrej jakości obrazu jak w przypadku monitorów. Ponadto osoba stojąca przed tablicą może rzucać na nią cień, zakrywając wyświetlane informacje. Światło słoneczne zmniejsza widoczność rzucanego obrazu, dlatego tablice interaktywne lepiej się sprawdzają w zacienionych pomieszczeniach.

 

Monitor interaktywny

 

Tablica czy monitor interaktywny

 

Monitory interaktywne są urządzeniami stosunkowo nowymi na rynku, ale szybko zyskują ogromną popularność. Tablice i monitory interaktywne różnią się między sobą sposobem wyświetlania obrazu. W przypadku tablicy interaktywnej obraz wyświetlany jest na powierzchnię światłem odbitym, podczas gdy monitor interaktywny wyświetla go przez matrycę LCD. Dzięki temu rozwiązaniu obraz na monitorach jest wyraźniejszy i ma lepszą rozdzielczość, nawet podczas słonecznych dni. Do rzucania obrazu nie wykorzystuje się projektora – więc nie ma problemu z cieniem, rzucanym przez osobę stojącą przy tablicy.

Obraz na monitorze interaktywnym jest dobrze widoczny nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. Większość monitorów interaktywnych ma wbudowany system operacyjny Android, co eliminuje konieczność podłączania komputera. Ponadto jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe – nie wymaga konserwacji czy wymiany elementów jak w przypadku tablic z projektorem.

Monitory także nie są bez wad, największą z nich jest oczywiście cena, która jest zdecydowanie wyższa od ceny tablic interaktywnych o tych samych wymiarach.

 

Który sprzęt wybrać?

 

Jak napisaliśmy na samym początku, nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdych warunkach. Dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo. W Systemach Mutlimedialnych skupiamy się na  dobraniu sprzętu do potrzeb konkretnej placówki. Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze naszych klientów, dlatego pomagamy również w zdobyciu dofinansowań.

 

Napisz

kontakt@systemymultimedialne.com

Zadzwoń

+48 791 890 890