Tablica multimedialna czy monitor interaktywny – co wybrać?

Monitor interaktywny

Monitor interaktywny czy tablica multimedialna – co lepsze? Wiele szkół podczas wyboru sprzętu multimedialnego dla swoich placówek w pewnym momencie staje przed dylematem, jaki sprzęt wybrać.

  W tym wpisie znajduje się krótka charakterystyka obu urządzeń. Na które rozwiązanie decyduje się szkoła  zwykle zależy od wielu czynników. Bardzo często głównym z nich jest budżet.   Nasza firma ma w swojej ofercie zarówno monitory, jak i tablice interaktywne. Dobierzemy urządzenia, które najlepiej się sprawdzą w Twoich warunkach oraz przygotujemy atrakcyjną ofertę cenową. Uzupełnij formularz na dole strony!  

Tablica multimedialna

Zestawy interaktywne, jakimi są tablice multimedialne wraz z projektorami rzucającym na nie obraz z komputera są rozwiązaniami najtańszymi i ze względu na wieloletnią dostępność na rynku – najpopularniejszymi. Główną przewagą tablic interaktywnych nad monitorami jest fakt, że zwykle występują w większych wymiarach i niższej cenie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w salach przeznaczonych na większą ilość osób.   Tablica interaktywna ma także swoje wady, o których należy pamiętać. Przede wszystkim obraz rzucany jest na powierzchnię ekranu przy pomocy projektora, przez co nie jest możliwe uzyskanie tak wysokiej rozdzielczości, a co za tym idzie – tak dobrej jakości obrazu jak w przypadku monitorów. Ponadto osoba stojąca przed tablicą może rzucać na nią cień, zakrywając wyświetlane informacje. Światło słoneczne zmniejsza widoczność rzucanego obrazu, dlatego tablice interaktywne lepiej się sprawdzają w zacienionych pomieszczeniach.  

Monitor interaktywny

  Monitory interaktywne są urządzeniami stosunkowo nowymi na rynku, ale szybko zyskują ogromną popularność. Tablice i monitory interaktywne różnią się między sobą sposobem wyświetlania obrazu. W przypadku tablicy interaktywnej obraz wyświetlany jest na powierzchnię światłem odbitym, podczas gdy monitor interaktywny wyświetla go przez matrycę LCD. Dzięki temu rozwiązaniu obraz na monitorach jest wyraźniejszy i ma lepszą rozdzielczość, nawet podczas słonecznych dni. Do rzucania obrazu nie wykorzystuje się projektora – więc nie ma problemu z cieniem, rzucanym przez osobę stojącą przy tablicy.   Obraz na monitorze interaktywnym jest dobrze widoczny nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. Większość monitorów interaktywnych ma wbudowany system operacyjny Android, co eliminuje konieczność podłączania komputera. Ponadto jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe – nie wymaga konserwacji czy wymiany elementów jak w przypadku tablic z projektorem.   Monitory także nie są bez wad, największą z nich jest oczywiście cena, która jest zdecydowanie wyższa od ceny tablic interaktywnych o tych samych wymiarach.  

Który sprzęt wybrać?

Jak napisaliśmy na samym początku, nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdych warunkach. Dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo. W Systemach Mutlimedialnych skupiamy się na  dobraniu sprzętu do potrzeb konkretnej placówki. Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze naszych klientów, dlatego pomagamy również w zdobyciu dofinansowań.

Uzupełnij poniższy formularz, aby skontaktować się z naszym ekspertem do spraw systemów multimedialnych.