Terminal komputerowy

terminal komputerowy

Terminal komputerowy ekstremalnie obniża koszty uruchomienia pracowni komputerowej. Ze względu na doskonałą elastyczność i prostotę terminala komputerowego wdrożenie i zarządzanie stanowiskami dla dziesiątek, a nawet setek użytkowników jest bardzo proste. Koszt uruchomienia pracowni terminalowej to zaledwie ułamek wydatków ponoszonych na tradycyjne pracownie komputerowe PC.

Szkoły, przedszkola (VAT 0% na serwery), firmy, jednostki budżetowe, punkty usługowe, kioski multimedialne, digital signage, punkty rejestracji, kafejki internetowe, szkoły językowe, biura call center, przestrzenie publiczne – wszędzie tam swoje zastosowanie znajdują terminale komputerowe.

 

Terminal komputerowy – co to takiego?

Terminale komputerowe to rewolucyjne rozwiązanie będące lepszą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń typu thin/zero client, ponieważ w połączeniu z oprogramowaniem terminal stanowi solidne, łatwe do zainstalowania, użytkowania i zarządzania rozwiązanie.

Terminal komputerowy to niewielkie, kompaktowe urządzenie, które łączą stanowisko użytkownika końcowego (monitor, urządzenia wejściowe, peryferia USB) z serwerem – hostem. Do jednego hosta można bezpiecznie podłączyć nawet 99 użytkowników, którzy jednocześnie i zupełnie niezależnie od siebie korzystają z jego zasobów na zasadzie współdzielenia. Użytkownicy takiej pracowni terminalowej pracują przy terminalu jak przy typowym komputerze PC – z pulpitem Windows, jednak przetwarzanie danych odbywa się na komputerze centralnym. Wszystkie urządzenia skonfigurowane są w ramach jednej sieci terminalowej.

Terminale komputerowe w odróżnieniu od klasycznych komputerów i urządzeń typu thin client nie zawierają ruchomych części. Terminal inicjuje połączenie z hostem dzięki wykorzystaniu protokołu sieciowego i umożliwia wyświetlanie jego zawartości na ekranie użytkownika końcowego.  Dzięki temu obsługa oprogramowania, wszelkie procesy obliczeniowe, przetwarzanie danych i zarządzanie odbywa się poza stanowiskiem terminalowym. Stanowisko użytkownika złożone po prostu z monitora, klawiatury i myszy nie wymaga dodatkowego oprogramowania, sterowników, aktualizacji ani opłat licencyjnych na lokalne systemy operacyjne czy oprogramowanie użytkowe. Terminal zużywa bardzo mało energii, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, jest niezdolny do przechowywania jakichkolwiek danych, dzięki czemu gwarantuje bezpieczeństwo obsługi stanowiska końcowego.

 

Terminal komputerowy – korzyści z zastosowania

  • Obniżenie kosztów inwestycji — koszty zakupu terminali są niższe niż połowa kosztów zakupu nowych komputerów PC o podstawowej konfiguracji. Kosztorys pracowni terminalowej ustalany jest indywidualnie na podstawie uprzedniej analizy
  • Lepsze wykorzystanie budżetu na wydatki IT — zastosowanie technologii terminalowej znacząco obniża koszty późniejszego utrzymania sprzętu i zakupu licencji na oprogramowanie.
  • Minimalizacja prac konserwacyjnych przy stanowiskach terminalowych — Brak ruchomych części ogranicza awaryjność sprzętu. Awarie terminali są bardzo rzadkie. Koszty utrzymania dotyczą w praktyce wyłącznie obsługi jednostki centralnej.
  • Większa oszczędność energii — W porównaniu do 110W zużywanych przez klasyczne komputery PC, terminale konsumują niewiele – jedynie 5W i wytwarzają znacznie mniej ciepła, dzięki czemu pozwalają oszczędzić co najmniej 80% energii – również dzięki ograniczeniu konieczności schładzania sprzętu wentylatorami! To spore ograniczenie kosztów energii!
  • Dłuższy cykl życia produktu — Brak ruchomych części znacząco przedłuża żywotność terminali, co zauważalne jest zwłaszcza w trudnych warunkach (restauracje, przestrzenie publiczne, magazyny, linie produkcyjne). Dłuższe życie produktu generuje oszczędności w budżecie, które można spożytkować na inne inwestycje. A gdy już zajdzie potrzeba przeprowadzenia modernizacji sieci terminalowej, wymiana sprzętu trwa godziny, a nie tygodnie!
  • Łatwe wdrożenie — Wdrożenie setek terminalowych stanowisk pracy może zabrać zaledwie kilka godzin. Dla porównania, wdrożenie klasycznych komputerów PC może zająć kilka dni lub nawet tygodni! Zainstaluj oprogramowanie na serwerze, dodaj użytkowników, podłącz kabel ethernet, mysz, klawiaturę i monitor – stanowiska są gotowe do pracy. Każde kolejne stanowisko może być dodane w ciągu zaledwie kilku sekund.
  • Scentralizowane zarządzanie — Konfiguracja, zarządzanie, aktualizacja stanowiska końcowego jest bardzo prosta i odbywa się z poziomu komputera centralnego. Wszystkie instalacje i aktualizacje wykonywane są na serwerze, dzięki czemu  jeden informatyk jest w stanie obsłużyć 5 razy więcej urządzeń i użytkowników niż w przypadku tradycyjnych stanowisk PC.
  • Zdalne wsparcie techniczne — Administrator środowiska terminalowego może rozwiązywać problemy techniczne bezpośrednio zza swojego biurka – poprzez zdalne monitorowanie i kontrolę pulpitów użytkowników. Eliminuje to w znaczny sposób koszty i opóźnienia pracy wynikające z konieczności podróżowania do odległych lokalizacji użytkowników.

 

Wdrożenie terminali w Twojej placówce

Poniżej znajduje się formularz kontaktowy. Gdy go wypełnisz, skontaktuje się z Tobą nasz konsultant. Podczas rozmowy zostanie ustalone, które z urządzeń naszej oferty najlepiej zaspokoją potrzeby Twojego biznesu. W dalszej kolejności zorganizujemy bezpłatną prezentację proponowanych urządzeń i udostępnimy je do przetestowania na dwa tygodnie. Po testach zadbamy o to, żeby sprzęt dotarł w wyznaczone miejsce oraz pomożemy w konfiguracji i szkoleniu personelu. Po wdrożeniu możesz liczyć na pełną obsługę posprzedażową. 

Uzupełnij poniższy formularz, aby skontaktować się z naszym ekspertem do spraw systemów multimedialnych.