Podsumowanie webinaru na temat Aktywnej Tablicy

Webinar Aktywna Tablica

Webinar Aktywna Tablica

22.04.2021 mieliśmy przyjemność spotkać się z Państwem podczas webinaru dot. programu Aktywna Tablica. Poniżej przedstawimy najważniejsze kwestie, które były poruszone podczas szkolenia.

Wpis ten jest podsumowaniem webinaru, z którego:

  • Dowiesz się, jak przebiegło spotkanie
  • Poznasz komentarz prowadzącego, podsumowujący każdy z trzech części webinaru
  • Dowiesz się, gdzie obejrzeć nagranie
  • Poznasz odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników

STIKO Systemy Multimedialne

Webinar zaczął się od przedstawienia firmy STIKO Systemy Multimedialne, w trakcie którego prowadzący spotkanie Marcin Bochenek pokazał, w jaki sposób jesteśmy w stanie pomóc placówkom edukacyjnym w realizacji wszystkich działań związanych z projektem “Aktywna Tablica”. Została przedstawiona mapa naszych wdrożeń, która w wyraźny sposób pokazywała, że jako firma nie ograniczamy się geograficznie. Prowadzący opowiedział także o tym, w jaki sposób realizowaliśmy dostawy sprzętu w poprzednich latach oraz to, w jaki sposób zmierzyliśmy się z problemem braku dostępności sprzętu na rynku.

W roku 2020 nasze urządzenia wdrożyliśmy do ponad 300 obiektów, nie tylko edukacyjnych. W naszych działaniach nie ograniczamy się geograficznie i obsługujemy placówki na terenie całej Polski. W programie “Aktywna Tablica” pomagamy na każdym etapie, od pomocy w złożeniu wniosków, doboru odpowiednich rozwiązań, realizujemy dostawy sprzętu i oprogramowania oraz szkolimy kadrę dydaktyczną.

Aktywna Tablica 2021

Podczas omawiania tego zagadnienia, Marcin przybliżył uczestnikom czym jest program Aktywna Tablica oraz jakie są warunki uzyskania dofinansowania. Przez wzgląd na brak kompletu informacji na temat szczegółów programu, przedstawiony został sposób, w jaki będziemy się kontaktować ze szkołami w momencie, kiedy dostaniemy z MEN-u wszystkie szczegóły.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki obecnie trwają prace nad nowelizacją Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica”.

Prawdopodobna jest zmiana katalogu sprzętu i pomocy dydaktycznych możliwych do zakupienia jak i harmonogramu programu. Aktualizowany jest również wzór wniosku.”

Pracownie przyrodnicze 2021

Temat został poruszony trochę przez wzgląd na brak wszystkich informacji na temat programu “Aktywna Tablica”. Nie oznacza to jednak, że nie warto zapoznać się ze szczegółami. Jest to kolejna odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej na potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków nowoczesnego kształcenia uczniów szkół podstawowych. Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej . 

Głównym założeniem programu jest udzielenie dofinansowania, które pozwoli szkołom na zakup niezbędnego wyposażenia sal lekcyjnych, które w znaczący sposób poprawi jakość prowadzonych zajęć z przedmiotów przyrodniczych. W poprzednich edycjach szkoły otrzymały dofinansowania w wysokości nawet 75000zł.

Pytania i odpowiedzi

Podczas trwania całego webinaru uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań. Poniżej znajdą Państwo na nie odpowiedzi.

Czy w ramach Programu można zakupić meble do gabinetu terapeutycznego?

Informacje o tym, jakie dokładnie wyposażenie będzie można zakupić w ramach programu mogą ulec zmianie, jednak nie w latach ubiegłych nie było możliwości zakupu mebli i nie przewidujemy, żeby zmieniło się to w tym roku.

Czy na specjalne potrzeby edukacyjne można zakupić monitor interaktywny?

Jak najbardziej! Monitor interaktywny jest narzędziem bardzo uniwersalnym i może być w świetny sposób wykorzystany do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jako firma pomożemy uargumentować zakup tego urządzenia oraz pokażemy, jak w pełni wykorzystać jego potencjał podczas zajęć lekcyjnych.

Czy szkoły, które skorzystały z programu Aktywna tablica we wcześniejszych edycjach obecnie mogą składać wnioski?

Tak, pod warunkiem, że są to szkoły podstawowe, które mają wśród swoich uczniów dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Czy w ramach jednego wniosku można zamówić produkty u różnych dostawców, czy trzeba skorzystać z usług jednej firmy?

Na odpowiedź na to pytanie musimy zaczekać do czasu udostępnienia przez MEN szczegółów programu. Bez względu na to, jaka ona będzie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty 🙂

Na jak długo jest licencja na sprzęt i programy? Co z ewentualną gwarancją, naprawą?

Kwestia licencjonowania oprogramowania, jest kwestią indywidualną każdego z producentów. Na przykład producent oprogramowania rewalidacyjnego mTalent, z którym współpracujemy zapewnia dożywotnią licencję oraz pełne wsparcie.

Jeśli chodzi o sprzęt, to na wszystkie rozwiązania, które wdrażamy przysługuje gwarancja producenta. W ramach obsługi gwarancyjnej, wszystkie ewentualne naprawy realizują serwisy zlokalizowane na terenie Polski. Po upływie gwarancji producenta, nadal możecie Państwo liczyć na nasze wsparcie przy okazji ewentualnych napraw sprzętu.

Czy w ramach Aktywnej tablicy można zamówić programy komputerowe dla uczniów posiadający różnorodne zaburzenia rozwojowe, utrudniające lub uniemożliwiające prawidłowy proces kształcenia?

Jak najbardziej! W tym sektorze współpracujemy z Gdańskim wydawnictwem Learnetic, które jest producentem oprogramowania rewalidacyjnego. Z ich pełną ofertą można zapoznać się na przykład tutaj. Po kliknięciu w ten link i założeniu konta jest możliwość przetestowania za darmo wszystkich programów z oferty.

Szkoła zakupiła tablice interaktywne w 2018 w ramach programu Aktywna Tablica czy w tym roku możemy aplikować na zakup sprzętu dla uczniów z orzeczeniem o kształceniu specjalnym w szkole podstawowej ogólnodostępnej?

Tak.

Czy tylko szkoły podstawowe, które brały udział w projekcie mogą ubiegać się o dofinansowanie na doposażenie w ramach SPE? Co z liceami, technikami, itd.?

Na ten moment organizator udostępnił informację, że dofinansowanie dla szkół, które mają w swoich strukturach uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi dotyczy tylko szkół podstawowych. Możliwe, że to się zmieni po nowelizacji rozporządzenia. Będziemy informować na bieżąco.

Czy można już składać wnioski? Bo do tej pory wszystko było wstrzymane

MEN nie udostępnił jeszcze wzorów wniosków, które placówki mogą składać w procesie starania się o dofinansowanie. Można w internecie znaleźć wzory wniosków z lat ubiegłych, jednak będą one odrzucane. Nowe wzory będziemy wysyłać do osób, które zapisały się na webinar niezwłocznie po udostępnieniu takowych przez organizatora programu.

Jak nazywa się to urządzenie biochem?

Urządzenie, które było przedstawione podczas webinaru to LabDisc. Proszę o kontakt mailowy, udostępnię więcej informracji na temat tych rozwiązań oraz umówimy się w kwestii ewentualnego przetestowania.

Czy do Pracowni Przyrodniczej trzeba mieć swój wkład?

Nie, organizator nie wymaga od szkół ani rzeczowego, ani finansowego wkładu własnego.

Czy dofinansowanie na SPE i na Pracownie Przyrodnicze można otrzymać?

Udział w jednym programie nie wyklucza możliwości udziału w drugim. Szkoły mogą starać się o dofinansowanie jednocześnie w obu programach.

Nagranie webinaru

Uzupełnij poniższy formularz, aby skontaktować się z naszym ekspertem do spraw systemów multimedialnych.